Lacný prevod peňazí z Kanady cez TransferWise

GREAT NEWS! TransferWise, ako najznámejšia a super lacná peer-to-peer online zmenáreň bola konečne oficiálne spustená aj v Kanade. (Canada, welcome to TransferWise! - oficiálny článok na  TransferWise webe, 17.04.2016).

prevod penazi z kanady ako poslat peniaze z kanady cez transferwise kanadsky dolar euro
 
TransferWise konečne plne podporuje medzinárodné prevody v mene CAD – kanadský dolár. Peniaze je možné prijímať a konečne aj odosielať z Kanady do viac ako 60 krajín sveta a 35 mien (samozrejme aj do Česka v Kč a na Slovensko v €). 

TransferWise v Kanade funguje na stránke www.transferwise.comv mobilných aplikáciách Android a IOS. Je to udalosť na ktorú čakalo veľmi veľa ľudí.

TransferWise v dnešnej dobe už predstavovať veľmi nemusíme, takže pre neznalých len v krátkosti pár riadkov. Potom sa pozrieme na to, čo všetko je potrebné splniť, aby ste mohli z Kanady robiť lacné zahraničné prevody.

Lacný prevod peňazí z Kanady cez TransferWise

TransferWise si medzi ľuďmi žijúcimi v zahraničí (hlavne v Európe a v USA) získala obrovskú popularitu. Hlavnou výhodou sú nižšie poplatky pri medzinárodných transferoch peňazí oproti bankám. TransferWise je založená na peer - to - peer princípe, čo jej umožňuje meniť peniaze reálnym stredovým výmenným kurzom. Banky naopak používajú podhodnotený kurz nákup resp. predaj – skrytý poplatok o ktorom vám nikto nepovie. Navyše si účtujú aj poplatky za zahraničný prevod. TransferWise si pri prevode z kanadského dolára CAD účtuje jediný poplatok - 1% z prevádzanej sumy (napr. 12 CAD pri prevode 1000 CAD). Prevod cez banku by bol pri sume 1000 CAD o 30-50 CAD drahší. Poplatok u TransferWise je klientom dopredu oznámený pri zadávaní prevodu. Celý transfer trvá zvyčajne 1 až 5 pracovných dní (skôr dolná hranica) a je veľmi jednoduchý.

 prevod penazi z kanady ako poslat peniaze z kanady cez transferwise kanadsky dolar euro 

Postup: prevod peňazí z Kanady cez TransferWise

Po úspešnej registrácii sa pri zadávaní prevodu z CAD vyžaduje overenie dokladu totožnosti (verification of ID), viac informácií nižšie. Pri prevode zadáte požadovanú sumu a vyplníte svoj profil ako odosielateľ peňazí. Pridáte údaje príjemcu a následne lokálnym bankovým prevodom (Direct Debit) alebo SWIFT platbou prevediete peniaze na kanadský účet spoločnosti TransferWise. Po odoslaní platby už nemusíte nič robiť, o zvyšok sa postará TransferWise. Peniaze zmení na požadovanú menu stredovým výmenným kurzom a sumu odošle lokálnym bankovým prevodom z jedného zo svojich účtov v krajine príjemcu na účet príjemcu. V akom stave sa transakcia nachádza sa dozviete automatickými e-mailovými notifikáciami alebo si skontrolujete transfer vo svojom užívateľskom konte. Jednoducho a efektívne ste sa vyhli medzinárodnému transferu a ušetrili ste nemalé bankové poplatky

prevod penazi z kanady ako poslat peniaze z kanady cez transferwise kanadsky dolar euro
 
Ak si chcete pozrieť ako transfer vyzerá, pozrite si slovenský obrázkový návod alebo video-návod. Pre príklad je uvádzaný transfer z anglickej libry na euro, ale v princípe sa transfer z CAD do EUR/CZK veľmi nelíši. Rozdielny je len spôsob akým odošlete platbu na kanadský účet spoločnosti TransferWise (Direct Debit - viď nižšie).

Ako odoslať platbu cez Direct Debit v Kanade na účet TransferWise

Direct debit je najjednoduchší a zároveň najlepší spôsob ako odoslať platbu na lokálny kanadský účet spoločnosti TransferWise. Cez Direct Debit je možné odoslať platbu maximálne do 9500 CAD. Týždenný limit je 20 000 CAD.

Postup: Po tom ako ste vytvorili požiadavku na transfer, vyplnili údaje odosielateľa a príjemcu a potvrdili všetky údaje dostávate sa na krok - odoslanie platby na lokálny kanadský účet TransferWise. Zvoľte možnosť Direct Debit. Zobrazí sa vám nasledujúci obrázok.

prevod penazi z kanady ako poslat peniaze z kanady cez transferwise kanadsky dolar euro

Jednoducho vyplníte vaše bankové údaje (nájdete ich napr. na vašej šekovej knižke):

- Transit number (5 číslic)
- Financial institution number (3 číslice)
- Account number (do 12 číslic).

Zvolíte typ účtu: Checking / Savings

V ďalšom kroku budete presmerovaný na nasledujúcu stránku. 

prevod penazi z kanady ako poslat peniaze z kanady cez transferwise kanadsky dolar euro Vyplníte prihlasovacie údaje do vašeho internet bankingu:

- meno (User ID),
- heslo (Password).

Tieto údaje si TransferWise neukladá, aby nebolo možné ich zneužitie.

Potvrdením autorizujete TransferWise k tomu, aby vytvoril jednorázový príklaz na prevod vami zvolenej sumy z vášho účtu. Čiastka bude prevedená na kanadský účet TransferWise. Následne pomocou spomínaného peer – to – peer systému zmenená na požadovanú menu a odoslaná na účet príjemcu.

Zoznam bánk v Kanade, ktoré momentálne podporujú Direct debit na účet TransferWise:

  • Bank of Montreal (BMO) - Institution number 001
  • Canadian Imperial Bank of Commerce (CIBC) - Institution number 010
  • La Caisse Centrale Desjardins Du Québec - Institution number 815 or 865 or 829 or 890
  • National Bank - Institution number 006
  • President’s Choice Financial (PC) - Institution number 010 or 326
  • Royal Bank of Canada (RBC) - Institution number 003
  • Scotiabank - Institution number 002
  • Toronto Dominion Bank (TD) - Institution number 004

Ak vaša banka nie je v zozname, prípadne potrebujete naraz odoslať väčšiu čiastku, môžete ju odoslať cez medzinárodnú platobnú sieť SWIFT (Možnosť Swift payment). Prevod môže trvať o deň až dva dlhšie a zvyčajne vám bude zaúčtovaný aj ďalší poplatok (Banka účtuje spoločnosti TransferWise poplatok za príjem platby cez SWIFT – platíte ho vy, zvyčajne 10 - 30 CAD). 

Iný kraj, iný mrav zákon. Čím je špecifický TransferWise v Kanade?

TransferWise bol založený v Anglicku, kde je regulovaný britským úradmi a FCA (viac info tu). To znamená, že TransferWise musí rešpektovať a dodržiavať určité zákony a medzinárodné normy (zamedzenie nekalých finančných operácií, prania špinavých peňazí a pod.) Avšak navyše, každá krajina v ktorej TransferWise funguje má aj svoje vlastné zákonyúrady pre dohľad nad finančnými inštitúciami. Konkrétne v Kanade je TransferWise registrovaná ako finančná inštitúcia poskytujúca medzinárodné transfery peňazí pod menom TransferWise Canada Inc., pod dohľadom FINTRAC (Financial Transactions Reports Analysis Centre of Canada). Registračné číslo M15193392.
Práve kvôli tomu v každej krajine TransferWise podlieha špecifickým zákonom a nariadeniam, mierne sa líšia aj podmienky zahraničných prevodov.

Súhrn poplatkov a obmedzenia

Pri odosielaní platby z CAD sa platí štandardný poplatok:
a) 1% zo sumy do 9500 CAD.
b) 0,7% z časti sumy nad 9500 CAD.
Minimálny poplatok je 3 CAD. (údaj z 12.05.2017, zdroj: poplatky TransferWise)

Poplatok 1% je oproti európskym menám (0,5%) mierne vyšší, no i napriek tomu je prevod peňazí z Kanady cez TransferWise výhodnejší ako prevod cez banku. Dôvodom je práve reálny stredový výmenný kurz.

Maximálna čiastka, ktorú je možné odoslať cez Direct debit je 99500 CAD za deň a 20 000 CAD za týždeň. Cez SWIFT je možné posielať aj väčšie čiastky.

Overenie dokladu totožnosti klientov z Kanady

TransferWise musí, podobne ako v iných krajinách, overiť doklad totožnosti každého používateľa. Systém je automatický nastavený tak, že po určitom čase (resp. po prekročení určitej sumy peňazí) vyzve každého klienta k tomu, aby nahral „certified ID“ – overený doklad totožnosti. Ide o jedno zo základných bezpečnostných opatrení.

kanada transferwise overenie id medzinarodny transfer Spôsob overenia totožnosti osoby pozostáva zo získania osvedčenia od garanta (ručiteľa) žijúceho v Kanade. Garant musí vidieť váš originálny doklad totožnosti a následne napísať prehlásenie, že uvedené údaje sú pravdivé a reprezentujú uvedenú osobu. Dokladom totožnosti môže byť: (A) pas, (B) vodičský preukaz alebo (C) občiansky preukaz.

Prehlásenie musí obsahovať:

- meno garanta, adresu a podpis (napr. John Smith, lekár, podpis)
- typ a číslo overeného dokladu (napr. "I certify the passport no. A12345" – potvrdzujem pas číslo A12345)

Garantom môže byť iba osoba, ktorá vykonáva jednu z nasledujúcich profesií: zubár, lekár, chiropraktik, sudca, právnik, notár, očný lekár, lekárnik, účtovník (APA, CA, CGA, CMA, PA, RPA), inžinier (P.Eng, Eng), veterinár.

Zároveň to nesmie byť váš príbuzný, partner, osoba žijúca na vašej adrese, alebo osoba nejakým spôsobom spojená s transakciou. 

 

Takto vyzerá vopred pripravený formulár, ktorý je potrebné dať podpísať garantovi. Stiahnuť si ho môžete tu vo verzii: Anglicky alebo Francúzsky. Následne ho stačí vytlačiť, do spodnej časti okopírovať doklad totožnosti a dať to podpísať (napríklad niekomu vo vašej firme, kto pracuje na jednej z uvedených pozícií). Posledný krok je jednoducho už len hotový formulár naskenovať (alebo vyfotiť mobilom, fotoaparátom, webkamerou ...) a cez váš profil alebo na stránke TransferWise (tu) ho nahrať.

Kompletné informácie o overení dokladu totožnosti v Kanade nájdete v anglickom jazyku tu.

Je to trochu komplikované, ale bohužiaľ toto od TransferWise vyžadujú kanadské úrady a ich predpisy. Na druhej strane aspoň vieme, že TransferWise dodržiava prísne predpisyvaše peniaze sú počas transakcie v bezpečí. Dobrou správou je, že akonáhle tieto dokumenty v elektronickej podobe nahráte na stránke TransferWise a ich pracovníci si ich overia, už to viac krát nie je potrebné. Stávate sa právoplatným klientom a môžete robiť neobmedzené transakcie.

Chcete si vyskúšať prevod peňazí z Kanady cez TransferWise?

Na tejto stránke robíme jednoduchý marketing spoločnosti TransferWise v rámci Česka a Slovenska a snažíme sa tak propagovať lacné zahraničné prevody peňazí. Zároveň zbierame recenzie českých a slovenských klientov, ktorí TransferWise už pravidelne používajú. Preto neváhajte a pridajte sa k nim aj vy!

Prejsť na TransferWise

transferwise prevod zo zahranicia z kanady poslat na slovensko

Kam ďalej?

    > Prejsť na TransferWise

    > Zobraziť TransferWise recenzie Čechov a Slovákov

Páčil sa ti článok? Pomôž kamarátom v Kanade ušetriť a zdieľaj!