Čo je IBAN a ako ho zistiť?

Skratka IBAN znamená International Bank Account Number. Je to medzinárodne štandardizovaná forma čísla bankového účtu, ktorá umožňuje jednoznačnú identifikáciu krajiny a bankovej inštitúcie príjemcu platby. Slovenské IBAN číslo účtu má štandardnú štruktúru 24 znakov - kombinácia písmen a číslic (niektoré zahraničné IBAN čísla majú až 34 znakov). 
 
Prvé dva znaky sú kód krajiny (SK, PL a pod.), ďalšie dva znaky sú kontrolné číslice, dalšie štyri znaky sú kód banky napr (Tatra banka - 1100, Prima banka - 5600 atď.). Nasleduje predčíslie účtu (ak má menej ako 6 znakov, doplnia sa nuly) a číslo účtu, ktoré má 10 znakov. 
 
Zahraničný prevod? Skoncujte raz a navždy s vysokými bankovými poplatkami. Skúste TransferWise! Reálny stredový výmenný kurz a poplatky asi tretinové oproti bankám. 
Prejsť na TransferWise
 
Postup vytvárania IBAN čísla účtu s predčíslom a bez predčíslia vidíme na obrázku nižšie.
 
Prebraté z https://uctujto.sk/uctovnictvo-cisla-uctov-v-tvare-iban-od-01-02-2014/
 
Ak potrebujete zistiť svoje IBAN číslo účtu je potrebné sa obrátiť na vašu banku. Zvyčajne je uvedené pri prihlásení sa do internet bankingu vašej banky alebo na výpise z platobného účtu. Ak nie, môžete použiť niektorý z online výpočtov IBANu (Pozor! Vždy si IBAN preverte aj vo svojej banke!).
 
 
Podrobné informácie o IBAN čísle účtu nájdete napríklad na stránke Národnej banky Slovenska.
 
O tom či je BIC/SWIFT kód banky si prečítajte v nasledujúcom článku.