Aký je stredový kurz, ktorý TransferWise používa?

Mechanizmus tvorby výmenných kurzov je pomerne obšírna problematika, ktorej detailné vysvetľovanie je v tomto prípade zbytočne zdĺhavé. Pre pochopenie fungovania systému peer - to - peer spoločnosti TransferWise nám stačí pochopiť čo je reálny výmenný kurz a aké výmenné kurzy používajú banky. 
 
Stredový kurz
Na úvod si treba uvedomiť, že v praxi existuje len jeden "skutočný" výmenný kurz medzi dvoma menami! Niekedy sa označuje ako stredový kurz, rovnovážny kurz medzi ponukou a dopytom (nákup a predaj) na medzinárodnom menovom trhu. Tento kurz sa neustále mení - klesá alebo rastie - fluktuuje. Nájdeš ho na stránke www.xe.com, www.finance.yahoo.com, alebo aj na www.google.com. Stredový kurz je jediný skutočný výmenný kurz.
 
Banky ale tento stredový kurz nepoužívajú. Centrálne banky určujú stredový kurz svojej meny k ostatným menám. Komerčné banky potom k tomuto stredu vytvárajú svoje kurzy nákupu a predaja cudzej meny, za ktoré si potom môžete nakúpiť alebo predať banke české koruny, libry, doláre či inú zahraničnú menu. Kurz komerčných bánk je vždy nevýhodnejší pre klientov a to z jediného dôvodu - rozdiel medzi stredovým kurzom a kurzom nákup/predaj je jednoducho marža banky. Banka vás teda oberá o časť peňazí.
Spoločnosť TransferWise však vďaka systému peer - to - peer môže používať stredový kurz. V čase transferu peňazí zo zahraničia sa jednoducho pozrú na aktuálny "skutočný" stredový kurz a použijú ten. Pre klienta je to omnoho výhodnejšie než podhodnotený kurz v bankách či zmenárňach. Nikdy sa neviažu na jeden kurz, preto počas dvoch dní kým ku transferu dôjde sa môže výsledná suma trochu líšiť, bude buď vyššia alebo nižšia ako v čase zadania požiadavky na transfer. Špecialisti v spoločnosti TransferWise však mysleli aj na to, a kvôli ochrane peňazí klientov bol zavedený limit kurzu - rate limit (viac informácií tu). 
 
Summa summarum, použitie stredového kurzu pri medzinárodnom transfere peňazí cez spoločnosť TransferWise vám ušetrí značnú časť peňazí oproti nevýhodným podhodnoteným kurzom v bankách alebo zmenárňach.