Ako poslať peniaze z alebo do Austrálie?

transferwise australia AUD EUR transfer free dollar australian money save
Potrebujete poslať peniaze z Austrálie alebo do Austrálie? Zmeňte ich reálnym stredovým kurzom a pošlite super-lacno. Cez TransferWise! TransferWise je špičková online peer-to-peer zmenáreň, založená v roku 2011, ktorá doslova valcuje banky a zmenárne v obore medzinárodných transferov peňazí. Jej zakladatelia Taavet Hinrikus (spoluzakladateľ firmy Skype) a Kristo Kaarmann vymysleli jednoduchý peer-to-peer systém výmeny peňazí, ktorý umožňuje použitie stredového výmenného kurzu! Vďaka tomuto nápadu dokázali cenu medzinárodných transferov okresať na minimum. Tento nápad po čase spoločne pretransformovali na biznis model a dali základ spoločnosti TransferWise. Keď sa k jednoduchej myšlienke lacných zahraničných prevodov pridali masívne investície od celosvetových investorov, hravý marketingférový prístup a vynikajúca starostlivosť o zákazníka, nič nebránilo tomu aby sa malý londýnsky start-up rozšíril do celého sveta. Dnes sa pýši nálepkou globálna služba a podporuje až 33 svetových mien. Austrálsky dolár je samozrejmosťou. 
Potrebujete poslať peniaze do / zo zahraničia? Zabudnite na banky! TransferWise je lacnejší!
 
 
TransferWise mení peniaze reálnym stredovým výmenným kurzom (banky používajú podhodnotený kurz nákup resp. predaj – skrytý poplatok o ktorom vám nikto nepovie). Pri prevode z austrálskeho dolára AUD sa účtuje štandardný poplatok 0,5% z prevádzanej sumy (napr. 5 AUD pri prevode 1000 AUD). Poplatok je klientom dopredu oznámený pri zadávaní prevodu. Celý transfer trvá zvyčajne 1 až 5 pracovných dní (skôr dolná hranica) a je veľmi jednoduchý. Po úspešnej registrácii sa pri zadávaní prevodu z AUD vyžaduje overenie dokladu totožnosti (verification of ID). Pri prevode zadáte požadovanú sumu a vyplníte svoj profil ako odosielateľ peňazí. Pridáte údaje príjemcu a následne lokálnym bankovým prevodom prevediete platbu na austrálsky účet spoločnosti TransferWise. Máte na výber klasický bankový prevod (žiadne extra poplatky) alebo platbu kreditnou / debetnou kartou (pri platbe kartou sa navyše účtuje poplatok 2% a je možné odoslať len sumu do 3500 AUD). Po odoslaní platby už nemusíte nič robiť, o zvyšok sa postará TransferWise. Peniaze zmení na požadovanú menu stredovým výmenným kurzom a sumu odošle lokálnym bankovým prevodom z jedného zo svojich účtov na účet príjemcu. V akom stave sa transakcia nachádza sa dozviete automatickými e-mailovými notifikáciami alebo si skontrolujete transfer vo svojom užívateľskom konte. Jednoducho a efektívne ste sa vyhli medzinárodnému transferu a ušetrili ste nemalé bankové poplatky. 
 

Overenie dokladu totožnosti (ID Verification) pri AUD prevodoch

 
Pri prevode z AUD je potrebné overiť vašu identitu. Tak ako banky aj TransferWise vykonáva finančné transakcie a je kontrolovaný úradmi pre dohľad nad finančnými inštitúciami. Overenie dokladu totožnosti je jedným z typických bezpečnostných opatrení. Ide o jednorázové overenie vašej totožnosti, po ktorom sa stávate právoplatným klientom. V budúcnosti sa už nebude vyžadovať. Po zadaní vašich údajov (odosielateľ) sa dostanete na krok Document Verification. Kliknete na tmavomodré tlačidlo Start verification (začať overenie).

 
 
Vyberiete si krajinu v ktorej bol doklad totožnosti vydaný. Na výber máte tri možnost - pas (passport), občiansky preukaz (identity card) alebo vodičský preukaz (driving licence). Po vybraní jedného z nich sa vám zobrazí okno pre nahranie dokumentu.

 
 
Následne môžete použiť webkameru na zosnímanie dokladu totožnosti (veľmi neodporúčame). Lepšie je ho zoskenovať alebo odfotiť fotoaparátom / mobilom a fotku jednoducho nahrať pomocou tlačidla Upload existing image. Vaše údaje musia byť jasne viditeľné. Po vašom overení sa stávate právoplatným TransferWise klientom a toto bezpečnosté overenie už nemusíte nikdy znova absolvovať.
 
 

PREVOD AUD NA EUR / CZK CEZ TRANSFERWISE

Ak si chcete pozrieť ako transfer vyzerá, pozrite si slovenský obrázkový návod alebo video-návod. Pre príklad je uvádzaný transfer z anglickej libry na euro, ale v princípe sa transfer z AUD do EUR/CZK nijako nelíši. Ak potrebujete viac informácií (IBAN kódy, SWIFT kódy, nastavenia TransferWise, atď.) prečítajte si niektorý z článkov na tomto blogu. Pozrieť si môžete aj slovenské a české TransferWise skúsenosti a recenzie alebo celosvetové recenzie (AJ).  

 

Informácie o peňažných transferoch do Austrálie - prevod z ostatných mien na austrálsky dolár


Základné informácie   Poznámky
TransferWise poplatok 0.5% Väčšina mien 0,5%. Vyšší poplatok (0,7%, 1%) pri špecifických menách ako USD, JPY atď.
Čas prevodu 1-3 pracovné dni *Po tom ako peniaze dorazia z vášho účtu na lokálny účet TransferWise. Potom maximálne dva dni dokým sú peniaze konvertované a odoslané na účet príjemcu. 
Minimálna / maximálna platba A$2 / A$500,000  
Poplatky za prijatie platby Žiadne  
Požadované detaily    
Celé meno príjemcu Áno Použite meno a priezvisko (klasické znaky a-z), maximálne 35 znakov. 
Číslo účtu príjemcu Áno 5-9 číslic
BSB kód banky príjemcu Áno 6 číslic
E-mailová adresa príjemcu Áno Povinná 
Adresa príjemcu Áno * Ak je platba vyššia ako ekvivalent €50,000
Dôvod platby Áno * Ak je platba vyššia ako ekvivalent €50,000
Doplňujúce informácie    
Platba špecifickej sumy Áno Áno ak aj mena z ktorej odosielate podporuje platbu špecifickej sumy.

 

Informácie o peňažných transferoch z Austrálie - prevod z austrálskeho dolára na ostatné meny

Základné informácie   Poznámky
TransferWise poplatok 0.5% (alebo 1.5 AUD pri prevode do 300 AUD) Pri prevodoch do SWIFT mien (USD, JPY atď.) sa účtuje navyše 10 AUD.
Platba kreditnou/debetnou kartou je navyše spoplatnená  2% poplatkom.
Čas dokým peniaze dorazia do TransferWise 1-2 pracovné dni TransferWise zvyčajne prijíma platby v rámci anglických pracovných hodín (pondelok – piatok, 9:00 – 17:00).  
Doplňujúce informácie    
Platba špecifickej sumy Áno Áno ak aj mena do ktorej posielate podporuje platbu špecifickej sumy.
Platba debetnou / kreditnou kartou Áno Limit pre platbu kreditnou / debetnou kartou je 3500 AUD. Zároveň sa navyše účtuje 2% poplatok. 
Overenie dokladu totožnosti Áno Pre všetky prevody z AUD je potrebné overiť doklad totožnosti. 

Zrušenie prevodu a následná refundácia AUD

Ak sa rozhodnete transfer zrušiť po tom ako ste peniaze odoslali na lokálny austrálsky účet TransferWise, avšak konverzia ešte neprebehla, peniaze budú refundované na váš účet.

Bankový prevod
Ak ste peniaze odoslali bankovým prevodom, budú refundované naspäť na váš účet. Stačí opäť zadať bankové údaje:
-       Meno majiteľa účtu
-       Číslo účtu
-       BSB kód banky

Peniaze vám budú odoslané maximálne do dvoch dní od zrušenia transferu.

Platba debetnou / kreditnou kartou
Ak ste platili kartou, peniaze budú po zrušení transferu automaticky refundované na váš účet.

Čo je BSB?

Austrálsky BSB (Bank-State-Branch) kód banky je šesť miestne číslo používané na identifikáciu banky pri lokálnych prevodoch v Austrálii. BSB kód banky je zložený z troch skupín číslic. Prvá skupina označuje banku, druhá štát a tretia pobočku banky. BSB kód zadávaný pri prevodoch cez TransferWise nesmie obsahovať čiarky alebo pomlčky (napr. 123456 namiesto of 12-3-456).

Chcete aj vy ušetriť pri zahraničných prevodoch?
 
Skúste TransferWise a zamávajte raz a navždy bankám a ich vysokým poplatkom.
 

 

Páčil sa ti článok? Pomôž kamarátom ušetriť a zdieľaj!

 

 

Informácie boli prebraté z: https://transferwise.com/support/customer/portal/articles/1663576-aud-transfers