Ako poslať peniaze z UK (Anglicka)


Spoločnosť TransferWise ako jedna z najlepších online zmenárni v súčasnosti bola založená v roku 2011 v Londýne a medzi prvými menami, ktorú podporovala bola samozrejme aj Britská Libra (dnes aj ďalších 32 svetových mien). Zakladatenia TransferWise vymysleli systém peer-to-peer, ktorý umožňoval peniaze meniť stredovým výmenným kurzom. Vďaka tomu medzinárodné transfery podstatne zlacneli. Myšlienka ihneď oslovila obrovských investorov, ktorý TransferWise podporili a z malého start-upu sa tak len v priebehu piatich rokov stala globálna služba so státisícmi klientov po celom svete. TransferWise stavil na férový prístup - lacné transfery, stredový výmenný kurz, nízky poplatok 0,5%, vynikajúca komunikácia s klientami, vtipné marketingové kampane atď., čo sa ukázalo ako vynikajúca stratégia pre rozvoj. 
 
Prevod peňazí z Veľkej Británie je veľmi jednoduchý a zvládnete ho za menej ako 5 minút. Na začiatok je potrebné sa registrovať a zvyčajne aj overiť ID alebo adresu. Ďalej zadáte požadovanú sumu a meny z ktorej a do ktorej si prajete peniaze zmeniť. Vyplníte údajte odosielateľa a prijímateľa a peniaze pomocou internet bankingu alebo kreditnej / debetnej karty odošlete na účet spoločnosti TransferWise. Tá sa postará o výhodnú zmenu peňazí stredovým výmenným kurzom pomocou systému peer-to-peer, za čo si strhne malý 0,5 % poplatok a následne už len zmenenú sumu odošle na účet príjemcu. TransferWise vás samozrejme bude o všetkom informovať emailovými notifikáciami a po celý čas tak máte dohľad nad svojimi financiami. Celý prevod trvá zvyčajne od niekoľkých hodín po maximálne 4 dni. 
 
 
Ako prevod vypadá si môžete pozrieť v obrázkovom návode alebo video - návode. 
Prevod z libry na euro cez TransferWise je spoplatňovaný štandardným poplatkom 0,5% zo sumy, ktorú prevádzate ak je suma vyššia ako £200. Ak je suma nižšia ako £200 platí sa fixný poplatok £1. Platbu je možné odoslať na účet spoločnosti TransferWise lokálnym bankovým prevodom, debetnou alebo kreditnou kartou. Prvé dve možnosti sú bez poplatku. Pri niektorých typoch kreditných kárt sa môže ojedinele navyše účtovať extra poplatok 0,3%. Ak potrebujete viac informácií (IBAN kódy, SWIFT kódy, nastavenia TransferWise, atď.) prečítajte si niektorý z článkov na tomto blogu. Pozrieť si môžete aj slovenské a české TransferWise skúsenosti a recenzie alebo celosvetové recenzie (AJ)

Znie to zaujímavo? 

Vyskúšajte TransferWise už dnes a skoncujte raz a navždy s bankami a ich skrytými poplatkami! 

Prejsť na TransferWise

 

Reálny príklad: porovnanie prevodu cez banku a prevodu cez TransferWise 

Prevod UK --> SVK
Reálny príklad: Dňa 30.12.2014 potrebujeme z anglického bankového účtu v najznámejšej anglickej banke Lloyds poslať na slovenský účet v Slovenskej sporiteľni 3000 GBP. Anglická banka si za odoslanie cezhraničnej platby (nižšej ako 5000 GBP) účtuje poplatok 10 GBP a Slovenská sporiteľňa si za prijatie cezhraničnej platby neúčtuje žiadny poplatok. Transfer môže prebehnúť dvomi spôsobmi:
1. Peniaze odošleme z anglickej banky Lloyds v librách do Slovenskej sporiteľne, ktorá si ju podľa aktuálneho kurzového lístka (položka Libra devíza nákup) zmení na eurá. Kurz v nej zo dňa 30.12.2014 je 0,7945 GBP/EUR. Na účet nám príde 3776 EUR.
2. Peniaze - libry zmeníme v anglickej banke Lloyds a do Slovenskej sporiteľne ich pošleme rovno v eurách. Kurz devíza predaj v banke Lloyds je 1,2462 EUR/GBP (0,8024 GBP/EUR). Na slovenský účet nám príde 3738,6 EUR.
Spoločnosť TransferWise by pri tomto transfere použila REÁLNY kurz 1,28021 EUR/GBP (0,78112 GBP/EUR), zároveň si strhla poplatok 0,5% (14,93 GBP) a výsledná suma by bola 3821,5 EUR. 
Záver: 
Prevodom cez banky získame:

Prvým spôsobom: 3776 EUR mínus 10 GBP (12,58 EUR) poplatok anglickej banke = 3763,42 EUR.
Druhým spôsobom: 3738,6 EUR mínus 10 GBP (12,58 EUR) poplatok anglickej banke = 3726,02 EUR.
Prevodom cez TransferWise získame 3821,5 EUR.
Prevodom cez TransferWise sme ušetrili 58 EUR.

Prevod SVK --> UK
Reálny príklad: O 5 hodín neskôr dňa 30.12.2014 potrebujeme z bankového účtu v Slovenskej sporiteľni poslať 3000 EUR na anglický bankový účet vedený v anglickej banke Lloyds (SEPA prevod (IBAN číslo účtu, SWIFT kód banky atď.) ). Poplatok v Slovenskej sporiteľni za cezhraničný prevod nad 2001 EUR je 20 EUR. Výmenný kurz (30.12.2014 devíza nákup v banke Lloyds) je 0,764 GBP/EUR. Poplatok za prijatú zahraničnú platbu Lloyds banka neúčtuje. Výsledná suma je 2292 GBP. Služba TransferWise by pri tejto transakcii použila REÁLNY kurz (dňa 30.12.2014 v čase písania článku bol 0,7812 GBP/EUR). Poplatok je 0,5% z transakcie (14.93 EUR) a výsledná suma je 2332.13 GBP.
Záver:
Prevodom cez banky získame 2292 GBP ale odosielateľ musí zaplatiť poplatok 20 EUR.
Prevodom cez TransferWise získame 2332.13 GBP.
Prevodom cez TransferWise sme ušetrili 71 EUR.


Prevod peňaží je teda v oboch prípadoch výhodnejší cez TransferWise. 
 
Pozn. Pri výpočtoch boli použité skutočné kurzy a poplatky zo sadzobníkov bánk Lloyds a Slovenská sporiteľňa. Kurzy a poplatky v iných bankách sa môžu líšiť. Vždy však platí, že TransferWise použije výhodnejší reálny kurz ako banka a stanovený poplatok 0,5% (1% pri exotických manách).
 
 

Prehľadné informácie o prevodch z GBP a do GBP si môžete pozrieť v tabuľkách nižšie.

Ako poslať peniaze z UK (Anglicka)

Základné informácie

 

Poznámka

TransferWise poplatok

0,5% z prevádzanej sumy ak je suma vyššia ako 200 GBP


£1 ak je prevádzaná suma nižšia ako £200

Pri SWIFT platbách sa účtuje navyše £6 poplatok (meny JPY, USD, CAD, ZAR)

 
Ojedinele pri niektorých typoch kreditných kariet sa môže účtovať extra poplatok 0,3%.

Čas dokým depozit dorazí do TransferWise

4 hodiny

Depozit v britských librách je možné prijať 24/7

Spôsob odoslania peňazí Kreditná / debetná karta alebo lokálny bankový prevod Limit na platbu kreditnou / debetnou kartou je £2000 . Pri niektorých typoch kreditných kariet sa účtuje extra poplatok 0,3%. Debetná karta je bez poplatku. Platbu z Gibraltáru je možné odoslať len bankovým prevodom.

Extra poplatky

Žiadne

 

Fixný výmenný kurz Pre vybrané meny  Výmenný kurz je zafixovaný na stredovej hodnote 24 hodín od momentu zadania prevodu na všetkých platbách okrem meny INR.
Možnosť odoslať špecifickú sumu Áno Ak aj mena do ktorej posielate umožňuje odoslať špecifickú sumu

 

Ako poslať peniaze do UK (Anglicka)

Základné informácie

 

Poznámka

TransferWise poplatok

0,5% z prevádzanej sumy ak je suma vyššia ako 200 GBP

Vyšší poplatok pri špecifických menách ako je USD, JPY atď.

Čas prevodu*

1 pracovný deň

*Po tom ako platba dorazila na účet TransferWise. Nezabúdajte, že môže trvať najviac dva pracovné dni dokým TransferWise zmení vaše peniaze.

Minimálna / maximálna platba

£1 / £1,000,000 

 

Do ktorých krajín sa dá posielať

Veľká Británia

Vrátane Normanských ostrovov (Channel Islands - s IBAN číslom začínajúcim GB) a vrátane Gibraltáru (s IBAN číslom začínajúcim GB). Ak IBAN začína s GI, použite sort code (kód banky) a account number (číslo účtu). Account number je posledných 8 čísel IBANu a sort code je 6 čísel pred číslom účtu. Napr. IBAN GI33XXX012345688888888, account number by bol 88888888 a sort code by bol 123456).

Extra poplatky

Žiadne pre prijatie platby

 

Aké detaily sa vyžadujú

 

 

Celé meno klienta

 

Je potrebné uviesť celé meno a priezvisko

Account number (číslo účtu) / IBAN

Áno

Account number (číslo účtu) má 8 znakov, IBAN by mal obsahovať 22 znakov (čísla a písmená) a začínať s písmenami GB

Sort code (kód banky) / SWIFT/BIC

Áno

Sort code (kód banky) má 6 znakov, SWIFT/BIC má 8 až 11 znakov

Možnosť odoslať špecifickú sumu

Áno

Ak aj mena z ktorej odosielate povoľuje možnosť odoslať špecifickú sumu