Zahraničným prevodom v Bankách odzvonilo! Valcuje ich prvá online peer-to-peer zmenáreň.

Predstavme si dvoch náhodných ľudí Adama a Borisa, ktorí sa nepoznajú. Slovák Adam žije a pracuje v Anglicku a potrebuje poslať na Slovensko 1000 libier (zmeniť libry na eurá). 

Slovák Boris žije na Slovensku a potrebuje poslať okolo 1400 eur do Anglicka (zmeniť eurá na libry).

Obaja z nich pravdepodobne pôjdu do banky vo svojej krajine a urobia medzinárodný transfer. Za to im banky na oboch stranách v oboch prípadoch strhnú poplatky a čo je dôležitejšie, peniaze zmenia podhodnoteným kurzom! Klasika. Takto banky zarábajú. Každého z nich by týmto prevodom obtiahli o približne 20 až 50 eur, záleží na konkrétnych bankách. 

Čo keby sa ale Adam a Boris poznali? Môžu sa stretnúť, pozrieť sa na aktuálny STREDOVÝ výmenný kurz a svoje peniaze si jednoducho zmeniť. Aktuálny reálny kurz je 1,3900 eur za jednu libru. Boris, tu máš 1000 libier a daj mi 1390 eur. OK? Z ruky do ruky. OK. Žiadne poplatky, skryté poplatky, podhodnotené kurzy ... nič. Práve naopak! Výmenný kurz výhodný pre oboch a žiadne zbytočne vyhodené peniaze. Obaja by s úsmevom na tvári vybabrali s nenažratými bankami. 
 
Presne na takomto princípe funguje TransferWise, prvá online peer-to-peer zmenáreň. To akým tempom sa momentálne rozvíja (a to vznikla iba v roku 2011) je až neuveriteľné.

Ako vznikol TransferWise?

Zakladatelia Taavet Hinrikus a Kristo Kaarmann, pred pár rokmi na svoje financie aplikovali rovnaký systém ako Adam a Boris v našom modelovom príklade.

Svoje peniaze potrebovali zamienať medzi svojimi Estónskymi a Anglickými účtami. Kristo vložil peniaze na Taavetov britský účet, za čo mu Taavet zasa vložil peniaze na jeho účet v Estónsku. Ani jeden z nich teda nemusel použiť na výmenu peňazí banku či zmenáreň a tým pádom ani jeden z nich neplatil žiadne poplatky. Na výmennom kurze sa vzájomne dohodli a použili reálny stredový výmenný kurz, ktorý každý mesiac zverejnila agentúra Reuters.


Tento peer-to-peer systém sa ukázal ako geniálny a pritom veľmi jednoduchý. Zakrátko sa ku nim pridali aj ich priatelia a po dvoch rokoch sa Taavet a Kristo rozhodli svoj nápad transformovať na celosvetovú službu. 

 

Dnes služba TransferWise funguje na podobnom princípe len v oveľa väčšom merítku.

Zjednodušene povedané, ide o vzájomnú výmenu peňažných prostriedkov dvoch alebo viacerých osôb. Na jednej strane ste vy, ako osoba, ktorá potrebuje previesť napr. 1000 britských libier na eurá. Systém ku vašej požiadavke automaticky vyhľadá a priradí opačnú požiadavku od osoby (alebo viacerých osôb) na druhej strane, ktorá potrebuje previesť eurá na libry spolu v rovnakej hodnote. Následne prebehne "vzájomná výmena", pri ktorej sa použije pre oboch (viacerých) zúčastnených výhodný REÁLNY stredový výmenný kurz.

V praxi to funguje tak, že TransferWise má bankové účty vo viacerých krajinách - Slováci, Francúzi, Nemci atď. posielajú eurá na eurový účet, Briti posielajú libry na britský účet, Švajčiari franky na švajčiarsky účet atď. a TransferWise vystupuje ako obrovský koordinátor peňažných tokov od státisícov ľudí po celom svete a ich peniaze v reálnom čase zmieňa aktuálnym reálnym stredovým kurzom. Po zmene peňazí už len sumu odošle z účtu vo svojej lokálnej banke na účet príjemcu.

Možno to znie komplikovane ale transfer je oveľa jednoduchší ako by ste si mysleli. Trvá len pár minút. Stačí ak urobíte rýchlu registráciu, vypíšete údaje odosielateľa, odošlete peniaze lokálnym bankovým prevodom alebo kreditkou a zadáte príjemcu. O zvyšok sa postará TransferWise! Vy si môžete vyložiť nohy na stôl a tešiť sa ako ste obišli bankové poplatky. Pozrite si obrázkový návod alebo video

Za to všetko si TransferWise účtuje iba jeden jediný poplatok: 0,5% zo sumy, ktorú prevádzate. (prípadne 1% pri USD prevodoch). To je podstatne menej ako si účtujú banky a zmenárne. Okrem toho banky a zmenárne vás obtiahnu aj o skrytý poplatok v podobe menej výhodného kurzu o ktorom vám však už nič nepovedia.

Prečo je TransferWise taký úspešný?

TransferWise začal ako malý londýnsky start-up dvoch spomínaných kamarátov. Na začiatku ich podporili svojim kapitálom investori ako napríklad Idex Ventures, IA Ventures, Valar Ventures (na čele so spoluzakladateľom PayPalu a prvým investorom Facebooku Peterom Thielom) a niekoľko iných menších osobných investícií. Po čase sa však lacný a spoľahlivý TransferWise stával stále obľúbenejší a získaval si množstvo nových klientov. Pomáhali tomu aj hravé marketingové kampane (V anglickom Londýne hlavne Nothing to Hide, Bath for Banks, Stop Hiden Fees atď. a najnovšie aj Nothing to Hide 2 na WallStreet v New Yorku!). Tempo rastu stúpalo každým mesiacom. V roku 2014 už TransferWise hlásil vyše 100 000 používateľov a viac ako miliardu prevedených libier. Začiatkom roka 2015 bol TransferWise podporený ďalšou obrovskou investíciou, až 58 miliónov dolárov od Andreessena Horowitza (a16z) a môže sa pýšiť nálepkou globálna služba - rozširuje sa do celého sveta. Momentálne podporuje už 33 svetových mien, a ďalšie sú ešte len v pláne.
 

Celková suma peňazí, ktorú používatelia TransferWise previedli sa zvýšila na vyše 3 miliardy libier a ďalej prudko stúpa! Suma, ktorú používatelia TransferWise ušetrili na bankových poplatkoch sa odhauje až na 135 miliónov libier! TransferWise valcuje banky a zmenárne hlavne svojim transparentným prístupom – nič neskrýva a neklame, prevody sú lacné a spoľahlivé. Momentálny počet používateľov TransferWise je už taký obrovský, že transfery trvajú najviac jeden až dva pracovné dni. Uvidíme kam sa posunú o pár mesiacov, držíme im palce!

Vyskúšajte si lacné zahraničné prevody už dnes!

Prejsť na TransferWise

 

 

Poslať peniaze do Anglicka

Poslať peniaze do Veľkej Británie

Poslať peniaze do UK

Poslať libry na Slovensko

Poslať peniaze do USA

Poslať peniaze do Švajčiarska

Poslať peniaze do Nórska

Poslať peniaze do Fínska

Poslať peniaze do Dánska

Poslať peniaze do zahraničia

Poslať peniaze do Kanady

Poslať peniaze do Česka

Poslať peniaze do Maďarska

Poslať peniaze do Poľska

Poslať peniaze z Anglicka

Poslať peniaze na Slovensko

Poslať peniaze z Veľkej Británie

Poslať peniaze z UK

Poslať peniaze zo Švajčiarska

Poslať peniaze z USA

Poslať peniaze z Austrálie

Poslať peniaze z Bulharska

Poslať peniaze zo zahraničia

Poslať peniaze zo Švajčiarska

Poslať peniaze z Česka

Poslať peniaze z Dánska

Poslať peniaze z Maďarska

Poslať peniaze z Nórska

Poslať peniaze z Poľska

Poslať peniaze z Rumunska

Poslať peniaze zo Švédska

Poslať peniaze do Švédska

Poslať peniaze do Indie

Poslať peniaze do Austrálie

Poslať peniaze do Bulharska

Poslať peniaze do Brazílie

Poslať peniaze do Chile

Poslať peniaze do Kolumbie

Poslať peniaze do Indonézie

Poslať peniaze do Maroka

Poslať peniaze na Nový Zéland

Poslať peniaze do Pakistanu

Poslať peniaze do Turecka

Poslať peniaze na Ukrajinu

Poslať peniaze do Thaiska

Poslať peniaze do Rumunska

Převod peněz do Německa

Převod peněz do Nizozemska

Převod peněz do Belgie

Převod peněz do Holandska

Převod peněz do Itálie

Převod peněz do Francie

Převod peněz do Španělska

Převod peněz do Portugalska

Převod peněz do Fínska

Převod peněz do Slovinska

Převod peněz do Řecka

Převod peněz do Irska

Převod peněz do Rakouska

Převod peněz na Slovensko

Převod peněz do Anglie

Převod peněz do Velké Británie

Převod peněz do USA

Převod peněz do Polska

Převod peněz do Švýcarska

Převod peněz do Norska

Převod peněz do Švédska

Převod peněz do Dánska

Převod peněz do Austrálie

Převod peněz do Kanady

Převod peněz do Maďarska

Převod peněz ze zahraničí

Převod peněz do zahraničí

Převod peněz z Německa

Převod peněz z Nizozemska

Převod peněz z Belgie

Převod peněz z Holandska

Převod peněz z Itálie

Převod peněz z Francie

Převod peněz ze Španělska

Převod peněz z Portugalska

Převod peněz z Fínska

Převod peněz ze Slovinska

Převod peněz z Řecka

Převod peněz z Irska

Převod peněz z Rakouska

Převod peněz ze Slovenska

Převod peněz z Anglie

Převod peněz z Velké Británie

Převod peněz z USA

Převod peněz z Polska

Převod peněz ze Švýcarska

Převod peněz z Norska

Převod peněz ze Švédska

Převod peněz z Dánska

Převod peněz z Austrálie

Převod peněz z Kanady

Převod peněz z Maďarska