Neplaťte poplatky bankám! Ako na lacný prevod peňazí do zahraničia

Prevod peňazí do zahraničia cez banku je ešte stále pomerne drahá záležitosť. Bankám platíme dva poplatky – prvý je poplatok za zahraničný prevod a záleží od konkrétnej banky a od meny, z ktorej a do ktorej potrebujeme peniaze zmeniť. Druhý poplatok je skrytý poplatok, o ktorom drvivá väčšina ľudí ani nevie. Banky pri medzinárodnom platobnom styku používajú podhodnotené kurzy, ktoré si s prihliadnutím na kurz centrálnej banky stanovujú samy. Je to normálny spôsob, akým si komerčné banky tvoria zisk (a vás oberajú o peniaze). Skutočný reálny výmenný kurz medzi dvomi menami je však oveľa vyšší.

lacný prevod peňazí do zahraničia porovnanie kurzov
Reálny výmenný kurz a kurzy anglických bánk libra/euro (29.01.2017)

Najvýhodnejší prevod peňazí do zahraničia získate vtedy, ak svoje peniaze zmeníte reálnym stredovým výmenným kurzom. Túto možnosť ponúka TransferWise, prvá moderná online peer-to-peer zmenáreň na svete.

lacný prevod peňazí do zahraničia cez transferwise

Reálny príklad:

Priložený graf znázorňuje porvnanie poplatkov za prevod 1000 GBP na EUR. Údaje sme získali z TransferWise porovnávača 29.01.2017 (zdroj). Modrou farbou je znázornený fixný poplatok za zahraničný transfer. Červenou farbou je znázornený skrytý poplatok v podobe podhodnoteného kurzu (ten, vám banka zatají). Prevod peňazí z UK cez TransferWise stojí necelých 5 libier. Prevod cez anglické banky Barclays, NatWest alebo Lloyds stojí od 29 do 42 libier! Spoločnosť Moneygram by nás obrala dokonca až o 54 libier! 

 

Ako je možné, že TransferWise používa na prevod peňazí stredový kurz? 

Pozrime sa v krátkosti na to ako prevod peňazí do zahraničia cez TransferWise funguje.

Modelový príklad: Ja žijem v Anglicku a potrebujem na Slovensko poslať okolo 1000 libier. Vy žijete na Slovensku a potrebujete poslať približne 1300 eur do Anglicka. Normálne by sme išli obaja do banky, zadali prevody a zaplatili poplatky okolo 30-50€ na oboch stranách.

Čo keby sme si ale obaja povedali: dosť bolo poplatkov, vykašlime sa na banky! Stretnime sa zoči-voči, pozrime sa spolu na aktuálny skutočný reálny výmenný kurz medzi librou a eurom. Momentálne je to 1,32 eur za 1 libru. Ja vám dám teda 1000 libier, vy mne 1320 eur. Dobre? Dobre! A je to, hotovo! Férovo - bez poplatkov, zbytočného vyhadzovania peňazí do vzduchu a s výhodným kurzom pre nás oboch. 

transferwise ako poslat peniaze lacny prevod penazi do zahranicia

A teraz si predstavte koľko ľudí denno-denne potrebuje urobiť prevod peňazí do zahraničia ako my dvaja? Máte predstavu koľko nás je? Čechov, Angličanov, Európanov...? Čo keby sme si všetci jednoducho svoje peniaze menili „z ruky do ruky“ mimo bánk a ich vysokých poplatkov? Táto geniálna myšlienka sa nazýva peer-to-peer systém a chopili sa jej dvaja kamaráti Kristo Käärmann a Taavet Hinrikus. V roku 2011 založili TransferWise, prvú online peer-to-peer zmenáreň. Funguje to podobne ako náš prevod v modelovom príklade, ibaže vo virtuálnom svete.

transferwise prevod poslat peniaze uk euro slovensko

TransferWise vystupuje ako obrovský koordinátor finančných tokov. Hľadá protichodné platby od svojich klientov a ich peniaze jednoducho v reálnom čase mení aktuálnym skutočným výmenným kurzom. Ak teda potrebujeme poslať peniaze do zahraničia, stačí ak ich odošleme na anglický bankový účet TransferWise. TransferWise si vo svojom systéme nájde protichodnú platbu od iného klienta (klientov) v rovnakej hodnote a pomocou peer-to-peer systému zmení potrebnú sumu na euro. Následne túto sumu odošle zo svojho účtu v EÚ na účet príjemcu (opäť lokálny prevod). Žiadny medzinárodný prevod teda v skutočnosti neprebehol. TransferWise iba efektívne zmenil vaše peniaze a pomocou dvoch lokálnych prevodov sa peniaze dostali od vás ku príjemcovi. Jednoduché a super – efektívne. 

Pýta si TransferWise za toto všetko poplatky? Áno, samozrejme. Je to však iba 0,5% z vašej platby. U spomínaných 1000 Libier by to bolo iba 5 libier. Nič viac. U anglickej banky približne 10 libier poplatok za zahraničný prevod a okolo 15-30 libier by ste stratili na nevýhodnom kurze. Spolu 25 – 50 libier (záleží na banke). Veľký rozdiel nemyslíte?

Krátky postup: ako poslať peniaze do zahraničia cez TransferWise

Možno celý systém vypadá komplikovane ale prevod je skutočne rýchly a jednoduchý. Vypadá ako platba v internetovom obchode. 

1.    Registrácia
2.    Niekedy sa vyžaduje overenie totožnosti (bezpečnosť je pre TransferWise prvoradá)
3.    Zadanie prevodu – výber sumy, výber meny z a do
4.    Vyplnenie údajov odosielateľa
5.    Vyplnenie údajov príjemcu – meno, číslo účtu
6.    Odoslanie platby na lokálny účet TransferWise (kreditka / bankový prevod)

To je všetko. Zvyšok vybaví TransferWise. Po tom ako obdrží vašu platbu, zmení peniaze aktuálnym reálnym kurzom na menu, ktorú potrebujte a odošle ju na účet príjemcu. Priebežne budete e-mailovými nofitkáciami informovaní o každom kroku a máte tak absolútny dohľad nad transakciou.

 
  TIP! Podrobný postup si pozrite v obrázkovom  návode krok po kroku s kompletným vysvetlením v  slovenskom jazyku.

TransferWise ponúka presne to, čo dnešní ľudia chcú. Jednoduché, bezpečné a lacné prevody peňazí do zahraničia. Systém peer-to-peer a nízka cena u TransferWise spôsobili malú revolúciu v posielaní peňazí do zahraničia. Spoločnosť sa momentálne rozvíja obrovským tempom a funguje už vo viac ako 35 zahraničných menách. Peniaze je možné posielať vo viac ako 300 smeroch. Podľa informácií zo začiatku roka 2016, klienti TransferWise mesačne pošlú spolu viac ako 500 miliónov libier a mesačne ušetria na bankových poplatkoch až neuveriteľných 22 miliónov libier.

TransferWise si obľúbili už aj Slováci a Česi, hlavne tí, ktorí žijú a pracujú v zahraničí. Ich skúsenosti a recenzie si môžete prečítať tu: Recenzie a skúsenosti čechov a slovákov so službou TransferWise


Vyskúšajte si lacné zahraničné prevody už dnes!

Prejsť na TransferWise
 


 

> Kam ďalej? Obrázkový návod - prevod cez TransferWise >